Operačný program Informatizácia spoločnosti

 

Facebook

Portál návštevnik

MK SR

Ministerstvo kultúry SR

MK SR

SID monitor - SÚH Hurbanovo

Priebeh SID monitora za predchádzajúci deň

Slnečný rádiový spektrometer e-Callisto - SUH Hurbanovo

Počítadlo

mod_vvisit_counterDnes:115
mod_vvisit_counterVčera:408
mod_vvisit_counterTento týždeň:2149
mod_vvisit_counterTento mesiac:8534
mod_vvisit_counterSpolu:1472660

Oznamy

Vážení návštevníci,

Dovoľujme si Vám oznámiť, že počas letných prázdnin,

v mesiacoch júlaugust, budeme realizovať vstupy

pre individuálnych návštevníkov v pracovných dňoch

so začiatkom o 10.00 hod.o 13.00 hod.

 

Skupinu nad 10 ľudí je potrebné nahlásiť vopred na tel. čísle:

035 2451 102

 

Piatkové večerné exkurzie sa konať nebudú.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Above and Beyond - Storočie astronomický objavov

Medzinárodná astronomická únia (IAU) oslávi v roku 2019 sto rokov svojej bohatej činnosti na poli výskumu vesmíru. Pri tejto príležitosti pripravuje množstvo podujatí a aktivít. Jednou z nich je aj jedinečná putovná výstava „Above and Beyond - Storočie astronomických objavov“, ktorá mapuje niektoré z najdôležitejších a najpozoruhodnejších úspechov modernej astronómie.

 

Výstava pozýva svojich návštevníkov na cestu storočím vedeckého, technologického a kultúrneho pokroku, poukazujúc na tie najznámejšie udalosti a miesta, ktoré prispeli k tomu, že astronómia dnes patrí k najvýznamnejším vedeckým disciplínam. Výstava tiež upozorňuje na otvorené otázky o vesmíre, ktorými sa astronómia bude zaoberať v najbližších rokoch. Snaží sa poukázať na potrebu podpory a zlepšenia využitia astronómie ako nástroja vzdelávania, rozvoja poznania a tiež diplomacie v duchu myšlienky "žijeme pod jednou oblohou".

 

Výstava bola po prvýkrát sprístupnená počas 30. Valného zhromaždenia IAU, ktoré sa konalo v dňoch 20. - 31. augusta 2018 vo Viedni. Jej prvou zastávkou na celoeurópskom turné bude Bratislava, kde si ju všetci záujemcovia o astronómiu a výskum vesmíru budú môcť pozrieť od 23. októbra do 30. decembra 2018 v priestoroch Prírodovedného múzea Slovenského národného múzea. V priebehu roku 2019 sa postupne presunie do ďalších európskych miest (napr. Brusel, Garching, Leiden, Londýn, Paríž, Rím, Varšava).

 

Výstava vznikla v spolupráci so spoločnosťou Science Now. Všetky materiály k výstave sú však voľne k dispozícii pod licenciou open source pre ďalšie použitie. Výstavu je tak možné nielen navštíviť na jednom z oficiálne vybraných miest, ale aj si zorganizovať vlastnú výstavu využitím oficiálnych podkladov.

 

Bližšie informácie o výstave „Above and Beyond - Storočie astronomických objavov“, ako aj o ostatných podujatiach a aktivitách, ktoré sa budú v rámci osláv 100. výročia založenia IAU konať na Slovensku možno nájsť na stránkach: iau100.sk.

 

Jednou z prvých aktivít je aj projekt 100 hodín astronómie, ktorý je naplánovaný na 10. – 13. januára 2019.

 

Rudolf Gális

Národný koordinátor pre vzdelávacie aktivity IAU